Warsztaty dziennikarskie z Bożeną Dudko [vol.2]

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej  funkcjonowanie jednostek systemu oświaty, w tym SCEK, zostało czasowo ograniczone.
W związku z tym cykl spotkań “Laboratorium Dziennikarskie” został zawieszony. O dalszych decyzjach będziemy informowali na bieżąco. 

 

 

„…dziennikarstwo to jedna z najbardziej zbiorowych profesji na świecie. Bez pomocy, uczestnictwa, osądu i myśli innych ludzi nie istniejemy. Podstawowym wymogiem wykonywania tego zawodu jest porozumienie z innym: robimy to, na co pozwolą nam inni. Żadne nowoczesne społeczeństwo nie może istnieć bez dziennikarzy, ale dziennikarze nie mogą istnieć bez społeczeństwa.”

(Ryszard Kapuściński, Pięć zmysłów dziennikarza, tłum. Andrzej Flisek)

 

Od 2011 roku w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej odbywają się skierowane do młodzieży z warszawskich szkół warsztaty dziennikarskie. Warsztaty realizowane są we współpracy z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Zaangażowanie młodzieży podczas jesiennej edycji warsztatów (listopad-grudzień 2019) zachęciło nas do zorganizowania kolejnych spotkań z tegoroczną prowadzącą – Bożeną Dudko, redaktorką i dziennikarką, sekretarz jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Podczas minionej edycji uczestnicy spotkali się m.in. z Mirosławem Ikonowiczem i Dorotą Groyecką , poznali reportaż radiowy dzięki rozmowie z Antonim Rokickim, o fotoreportażu usłyszeli od Jędrzeja Nowickiego, zwiedzili redakcje Gazety Wyborczej i Radia TOK FM.

Kolejną edycję Laboratorium rozpoczniemy 14 marca 2020. W wybrane soboty, aż do 25 kwietnia, młodzież będzie poznawała tajniki tego wymagającego zawodu od prowadzącej oraz gości specjalnych.

 

  • Czy pisania można się nauczyć?
  • Jak zrobić dobry research? Kim są researcherzy?
  • Tytuł, lead, śródtytuły – czy są ważne dla tekstu?
  • Na czym polega praca dziennikarza  w terenie, w redakcji, w domu – przy komputerze?
  • Jak napisać dobry felieton, wywiad, reportaż?
  • Co znaczy 5 x w? (who, what, when, where, why) – zasada, wg której każdy
    materiał dziennikarski powinien odpowiadać na pięć podstawowych pytań: kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego (w domyśle: zrobił).
  • „Dziennikarz jest kłusownikiem we wszystkich dziedzinach nauki” – mówił Ryszard Kapuściński – co to znaczy?

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas drugiej edycji Laboratorium Dziennikarskiego, które jest częścią akcji edukacyjnej prowadzonej przez SCEK w ramach współpracy z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Na warsztatach, które będą kontynuacją zajęć prowadzonych jesienią, będziemy się uczyć od najlepszych: z książek maestro Ryszarda Kapuścińskiego, a także od mistrzów tego zawodu, którzy nas odwiedzą na Jezuickiej i podzielą się swoimi doświadczeniami, m.in. z pracy w telewizji. Wybierzemy się na wycieczkę do TVN. Będą też ćwiczenia warsztatowe: indywidualne i w grupach. Dużo będzie się działo, nie powinniście się nudzić. Zapraszam zarówno nowych uczestników, jak i tych, którzy brali udział w jesiennej edycji warsztatów.

Bożena Dudko

Więcej informacji o Laboratorium Dziennikarskim  Jesień  2019 TUTAJ.

 

My finansujemy Twój udział w warsztatach!

Terminy: 14, 21 marca, 4, 18, 25 kwietnia 2020, godz. 09:30-15:30
Miejsce: SCEK, ul. Jezuicka 4, Stare Miasto, wyjścia w teren
Dla kogo: mieszkańcy Warszawy oraz uczniowie warszawskich szkół w wieku 13-19 lat
Ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń: 11 marca 2020
(zachęcamy do wysłania już dzisiaj, decyduje kolejność zgłoszeń, miejsca ograniczone!)

Wypełnioną Kartę Uczestnika (po zapoznaniu się z klauzulą RODO) można wysłać drogą elektroniczną na adres info@scek.pl (w dniu rozpoczęcia warsztatów należy przynieść oryginał!) lub dostarczyć osobiście do Biura Organizacji (ul. Jezuicka 4, pokój 105, poniedziałek-piątek,
godz. 9:00-18:00). Formularze do pobrania znajdują się na dole strony.

 

                   Bożena Dudko – redaktorka i dziennikarka (z wykształcenia polonistka). W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: „To nie mój pies, ale moje łóżko” (1998), „Anna z gabinetu bajek” (1999), „Nietykalni” (2000), „Zły dotyk” (2001), „Cała Polska trzaska” (2005). Jest inspiratorką zagranicznych antologii polskiego reportażu, dotąd ukazały się trzy: szwedzka, francuska i niemiecka. Przygotowała dwie części „Podróży z Ryszardem Kapuścińskim” – opowieści jego tłumaczy (2007 i 2009), a dla MSZ wystawę „Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu”, która w różnych wersjach językowych była pokazywana m.in. w Niemczech, ChRL i na Tajwanie, w Gruzji, na Białorusi, w Kanadzie, USA, Portugalii, Grecji, podczas Europejskich Dni Rozwoju w Warszawie. W latach 2005 – 2016 opiekowała się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego – efektem jej pracy jest m.in. tom pism rozproszonych „O książkach, ludziach i sztuce” (2009) oraz opracowanie kalendarium (1957-2008) fotograficznych dokonań Kapuścińskiego do jego albumu „Ze świata”. Jest współautorką (razem z Mariuszem Szczygłem) koncepcji 16-tomowej kolekcji „Dzieł wybranych” Ryszarda Kapuścińskiego w Bibliotece „Gazety Wyborczej”, dla której przygotowała wydanie jego „Spaceru porannego” (2009) oraz wznowienia książek „Gdyby cała Afryka” (2011) i „Czarne gwiazdy” (2013). Na Wydziale Dziennikarstwa UW gościnnie prowadziła (semestr zimowy 2012/2013) zajęcia monograficzne o Ryszardzie Kapuścińskim, którego była ostatnią asystentką. Od 2010 r. jest sekretarzem jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

 

Koordynator warsztatów:
Magdalena Kostrzewa
tel. 22 277 06 10, mkostrzewa@scek.pl, info@scek.pl

 

Plakat warsztatów do pobrania:
Laboratorium dziennikarskie 2020 – plakat

BRAK WOLNYCH MIEJSC. Zapisy wyłącznie na listę rezerwową.

Do pobrania:

Karta Uczestnika Laboratorium 2020
Regulamin Laboratorium Dziennikarskiego 2020
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych – Laboratorium Dziennikarskie 2020

 

Mój busz po polsku 2020W ramach akcji edukacyjnej towarzyszącej Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki organizujemy dla uczniów warszawskich szkół Konkurs na reportaż  “Mój busz po polsku”.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi konkursu TUTAJ.

Bożena Dudko, prowadząca Laboratorium Dziennikarskie w SCEK