Ewa Machnio – wystawa prac “Nadmiary i braki”

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Czas trwania wystawy: 30 września – 31 października 2021
Galeria czynna w godz. 14:00-20:00, wstęp wolny

 

W przyrodzie podział na dwie odrębne płcie nie jest obowiązujący a co najmniej labilny. U niższych zwierząt nie musi być trwały – wiele z nich zmienia płeć w czasie swojego życia osobniczego. U niektórych gatunków różnice między osobnikami męskimi i żeńskimi mogą być duże, u innych minimalne. Występowanie cech obu płci odnotowuje się stosunkowo rzadko u ludzi, raz na 1000 przypadków (niektóre źródła podają, że raz na 500 urodzeń), natomiast w świecie przyrody (u roślin oraz zwierząt) pojawia się dosyć często.

Inspiracją dla cyklu „Nadmiary i braki” są osoby interseksualne, głównie lekkoatletki, które podczas trwania sportowej kariery borykały się ze statusem osób nienormatywnych płciowo, niepasujących, przez co ich kariery ulegały zawieszeniu bądź zupełnie wycofywały się one ze świata sportu, hermetycznego środowiska, w którym biżuteryjny kult ciała i twarde definicje dyktowały reguły przez wiele dekad.

Na wystawie zaprezentowane są dwa obrazy (150×120 cm w technice olejnej) z cyklu  „Nadmiary i braki”.

Drugą część wystawy stanowią grafiki (linoryt) wykonane przez sześciu autorów – Marzenę Król, Barbarę Lachowską, Waldemara Macubę, Janusza Czubika, Przemka Pawia, Mariusza Pielkę – beneficjentów Środowiskowego Domu Samopomocy typu A w Wilanowie.

 

 

 

W Galerii Abakus odbywają się zajęcia Lekcja w Galerii. Oferta przeznaczona jest dla klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Warsztaty rozpoczyna prelekcja na temat aktualnej wystawy. Po wprowadzeniu teoretycznym ukazującym tematykę, stylistykę i technikę prezentowanych prac, prowadzący rozpoczyna warsztat plastyczny inspirowany wystawą.

 

 

ZASADY ZWIEDZANIA GALERII ABAKUS W OKRESIE PANDEMII COVID-19

W związku z obecną sytuacją epidemiczną COVID-19 prosimy o stosowanie się do następujących wymagań:

  • dezynfekcja rąk,
  • zasłanianie ust i nosa,
  • zachowanie minimum 1,5 m odległości pomiędzy osobami zwiedzającymi.

Dziękujemy za wyrozumiałość.