Wakacyjne Laboratorium Dziennikarskie

Osiecka, Lalka i Dekalog – słynne seriale TVP
film  ▪ literatura ▪ dyskusja


4 – 15 lipca 2022

od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-16:00
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4, Sala kinowa

Spotkania dedykowane są młodzieży w wieku 13-19 lat.

Prowadzenie: Bożena Dudko

Wszystkie zajęcia w SCEK są nieodpłatne, finansowane są z budżetu m.st. Warszawy.
Możesz zapisać się na wybrane dni.

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

____

Na zajęciach, które będą poprzedzone wprowadzeniem przed projekcją, będziemy wspólnie oglądać filmy, a potem o nich rozmawiać. Obejrzymy: „Lalkę” (reż. Ryszard Ber, 1977) – adaptację wielkiej powieści Bolesława Prusa, która najczęściej z lektur szkolnych pojawia się na maturze; „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, który odniósł światowy sukces (1988; scenariusz z Krzysztofem Piesiewiczem). Twórcy serialu podjęli próbę spojrzenia na sens dziesięciu przykazań z perspektywy współczesnego człowieka. W każdym z odcinków konfrontują bohaterów z niecodziennymi sytuacjami życiowymi. Z rutyny pracy czy życia rodzinnego wyłaniają się pytania o istnienie siły wyższej, sens życia i śmierci, wierność zasadom i innym ludziom. Poznamy także fascynującą biografię Agnieszki Osieckiej (1936-1997) w odcinkach serialu “Osiecka” (reż. Robert Gliński, Michał Rosa; 2020) z Elizą Rycembel jako młodą Agnieszką i Magdaleną Popławską jako dojrzałą Agnieszką.


Uczestnicy także będą mogli wpływać na program przeglądu – propozycje filmów do obejrzenia już można zgłaszać mailowo: bdudko@scek.pl i bezpośrednio do prowadzącej podczas zajęć.

Ramowy program godzinowy pokazów:
▪ 12:00-12:50 “Osiecka”
▪ 13:00-14:20 “Lalka”
▪ 14:30-15:30 “Dekalog”

Organizator zastrzega możliwość drobnych zmian w programie przeglądu słynnych seriali TVP.

„Osiecka”
(reż. Robert Gliński, Michał Rosa; 2020; 13 odcinków po ok. 45 min.)

z Elizą Rycembel jako młodą Agnieszką i Magdaleną Popławską jako dojrzałą Agnieszką.

Fascynująca biografia Agnieszki Osieckiej (1936-1997), poetki, dziennikarki, autorki tekstów piosenek, reżyserki teatralnej i telewizyjnej. A w tle artystyczne, obyczajowe i polityczne realia tamtych czasów, poczynając od edukacji w komunistycznej szkole przez studia dziennikarskie na UW i w łódzkiej Filmówce, kolorowy świat studenckich teatrzyków – gdańskiego Bim-Bomu i warszawskiego STS-u. To opowieść o spektakularnych sukcesach i porażkach Osieckiej, zarówno w walce z cenzurą, jak i wynikających z trudnych życiowych wyborów.

Więcej o serialu „Osiecka”: https://vod.tvp.pl/website/osiecka,50853393#

zwiastun: https://www.filmweb.pl/serial/Osiecka-2020-837774

 

„Lalka”
(reż. Ryszard Ber; 1977; 9 odcinków po ok. 80 min.)

Jeden z najwybitniejszych polskich seriali telewizyjnych XX wieku (scenariusz napisali: Aleksander Ścibor-Rylski i Jadwiga Wojtyłło). Jest drugą adaptacją (po pierwszej – kinowej – Wojciecha Jerzego Hasa z 1968 r.) powieści Bolesława Prusa, która z lektur szkolnych najczęściej pojawia się na maturze. W rolach głównych niezapomniani: Jerzy Kamas jako Stanisław Wokulski, Małgorzata Braunek jako Izabela Łęcka i Bronisław Pawlik jako Ignacy Rzecki.

Więcej o serialu „Lalka”: https://vod.tvp.pl/website/lalka,42036001#

zwiastun:https://www.youtube.com/watch?v=YYb15C1mg9g

„Dekalog”
(reż. Krzysztof Kieślowski, 1989, 10 odcinków po ok. 55 min.)

Twórcy „Dekalogu” (scenariusz Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz) podjęli próbę spojrzenia na sens dziesięciu przykazań z perspektywy współczesnego człowieka. W każdym z odcinków konfrontują bohaterów z niecodziennymi sytuacjami życiowymi. Z rutyny pracy czy życia rodzinnego wyłaniają się pytania o istnienie siły wyższej, sens życia i śmierci, wierność zasadom i innym ludziom.

Więcej o „Dekalogu”: https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=122798

i na platformie cyfrowej TVP: https://vod.tvp.pl/website/dekalog,43938737

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt plakatu: Magdalena Ordakowska

 

 

 

W ofercie zajęć stałych Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej znajdują się Warsztaty dziennikarskie oraz Laboratorium dziennikarskie prowadzone przez Bożenę Dudko przez cały rok szkolny. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami klikając tutaj.

W dniach 16-19 sierpnia otwarty zostanie system rekrutacji na rok szkolny 2022/23. Zachęcamy do zapisu i zarezerwowania miejsca na nieodpłatnych zajęciach, finansowanych przez m.st. Warszawa. Szczegóły dotyczące rekrutacji – kliknij tutaj.