PIĘKNO i BRZYDOTA I Barbara Janina Sochal, Aga Sochal, Katarzyna Wesołowska-Waszkowska

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 17 stycznia  – 22 lutego 2023
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny
Wernisaż: 17 stycznia 2023 (wtorek), godz. 18:00

 

PIĘKNO I BRZYDOTA

Tytuł wystawy obejmuje pojęcia, z którymi tak naprawdę obcujemy nieustannie coś oceniając ewaluując, przybliżając lub oddalając według powszechnych lub indywidualnie utworzonych kryteriów. Na pierwszy rzut oka zazwyczaj jesteśmy w stanie określić z jakiego rodzaju wartością mamy do czynienia. Czy warto zatem zajmować się w ogóle pojęciami, za którymi wiemy, co w praktyce życiowej się kryje? Zanim pochopnie odpowiemy na to pytanie zauważmy, że przecież istnieje jeszcze coś, co jest tzw., wartością dodaną. Chodzi o sztukę, o ten ogromny obszar, w którym znajdziemy wiele dowodów utwierdzających nas w dotychczasowym sposobie różnicowania, a następnie świadomego definiowania powyższych pojęć. Ale nie tylko! To właśnie tu, na terenie sztuki rodzą się pytania, wątpliwości, potrzeby stosowania dodatkowych kryteriów i innych niezbędnych narzędzi umożliwiających solidną nawigację w stworzonym przez człowieka świecie. „Zamiast próbować jedynie bezpodstawnie twierdzić, że istnieje pewna dystynktywna cecha sposobu, w jaki sztuka kształtuje ludzką umiejętność percepcji, odczuwania…” można uczestniczenie w sztuce i w odbiorze sztuki zasugerować jako „wymiar percepcyjny, somatyczny i świadomościowy”. Mowa jest o kontakcie ze sztuką, która wymaga od widza jedynie – kontaktu. Reszta, wynikająca z naturalnego zaangażowania zmysłów prowadzi do powstania niekiedy zupełnie odmiennych opinii, wrażeń, przeżyć.   Przynajmniej taki kontakt ma szansę na ziszczenie się marzenia (niektórych artystów) o uznaniu tego, co estetyczne w wyniku „żywego aktu, a nie martwego słowa”. Różnorodność doświadczanego piękna, jak i brzydoty skłoniła zatem trzy artystki, Agę Sochal, Barbarę Janinę Sochal i Katarzynę Wesołowską -Waszkowską do podjęcia interpretacji zagadnienia w specyficznym ujęciu i obrębie wybranych przez nie technik. Prezentowane fotografie, obrazy, trójwymiarowe obiekty są niezależnymi od siebie artystycznymi wyrażeniami, a jednocześnie dziełami związanymi ze sobą wspólnie wyłonioną ideą – ideą odczuwania „piękna i brzydoty”.

Wystawa jest kolejnym projektem realizowanym przez autorki, w październiku 2022 roku prezentowały swoje prace w Galerii Pro Arte ZPAP w Zielonej Górze na indywidualnej wystawie „Zatrzymane w czasie”.

 

 

Aga Sochal

Fotografka, absolwentka socjologii mediów i kulturoznawstwa, obecnie kończy też studia na kierunku fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Jej pojawiły się między innymi na Międzynarodowej Otwartej Wystawie Autoportret w kwadracie (2021, 2022), Foto Art Festival w Bielsku-Białej (2021), Festiwalu Nowej Sztuki Labirynt we Frankfurcie (2021, 2022), wystawie WALIZKA – nocny BAGAŻ… SEN, odbywającej się w galerii Szklarnia w Łodzi (2022), na wystawie indywidualnej w galerii APS w Warszawie (2022) oraz w galerii ProArte ZPAP w Zielonej Górze (2022). Zdjęcia Agi Sochal można było zobaczyć też na dwóch wystawach zbiorowych odbywających się w ramach Fotofestiwalu w Łodzi (2022).

W fotografii szuka zaskoczenia, gry z odbiorcą, nieoczywistości i nieco humoru. Koncentruje się na najbliższym otoczeniu, które jest punktem wyjścia do komentowania rzeczywistości. Interesują ją tematy związane z człowiekiem, choć, przewrotnie, ten rzadko występuje na jej zdjęciach.

 

Katarzyna Wesołowska-Waszkowska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom uzyskała w Pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. Absolwentka Podyplomowego Studium Arteterapii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Doktor sztuki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a także asamblażami i obiektami. Skupia się na estetycznych kontekstach poszczególnych elementów bytujących w otaczającej i różnorodnej przestrzeni; ważna jest zatem forma odnaleziona bez skojarzeniowej przynależności, gdyż wtedy, ulegając artystycznej transformacji poddaje widza doświadczeniu umożliwiającym własną interpretację i kontemplację przedstawianego obrazu. Wśród najbardziej inspirujących zainteresowań umieszcza muzykę oraz instrumenty muzyczne postrzegane jako niezależne formy. Zajmowała się realizacją Projektów Artystycznych i Edukacyjnych. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi takich jak: 2008 – „Poznaj Zmiany” Poznań, wystawa zbiorowa, 2008 – „Salon Jesienny” Zielona Góra, wystawa zbiorowa, 2009 – Galeria Pro Arte Zielona Góra, wystawa indywidualna, 2009 – „Salon Jesienny” Gorzów Wielkopolski, wystawa zbiorowa, 2013 – „Lato” Galeria Pro Arte Zielona Góra, wystawa indywidualna, 2013 – „Salon Jesienny” BWA Zielona Góra, wystawa zbiorowa, 2014 – „Sto lat ZPAP” Muzeum Ziemi Lubuskiej Zielona Góra, wystawa zbiorowa, 2014 – „Salon Jesienny” Gorzów Wielkopolski, wystawa zbiorowa, 2015 – „my’ 60 lat Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków”, 2016 –„Salon Jesienny” Gorzów Wielkopolski, wystawa zbiorowa, 2017 – Malarstwo Galeria Pro Arte Zielona Góra, wystawa indywidualna, 2017 – Aperio Arsenał Poznań, wystawa przedaukcyjna, 2019 – „Salon Jesienny” BWA Zielona Góra, wystawa zbiorowa, 2020 – „Coś jest na rzeczy” Pro Arte Zielona Góra, wystawa indywidualna, 2021 – „Agro Art.” Gołaszewo, wystawa on- line, 2022 – Wystawa towarzyszaca V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Ko- Respondencja. Na styku sztuk” organizowanej przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, 2022 – „Zatrzymane w czasie”, wspólny projekt Barbary Janiny Sochal, Agi Sochal i Katarzyny Wesołowskiej Waszkowkiej, 2022 – „Salon jesienny” BWA Zielona Góra, wystawa zbiorowa. Obecnie tworzy w swoich pracowniach w Warszawie i Zielonej Górze.

 

Barbara Janina Sochal BaJaSo.

Pedagożka, metodyczka wychowania plastycznego (Wydział Pedagogiki i Psychologii UW), autorka i realizatorka wielu projektów dla dzieci, młodzieży i nauczycieli z zakresu edukacji kulturalnej i międzykulturowej oraz wychowania przez sztukę.

Działalność pedagogiczną, edukatorską przez wiele lat łączyła z twórczością artystyczną, doskonaliła we własnym zakresie warsztat, poszukując, eksperymentując, wykorzystując w swoich pracach  techniki tkackie, ceramikę i malarstwo.

W ostatnich czasie jej prace prezentowane były na virtual International Contemporary Art Exibition,

POWERFUL WOMAN 2021, 25. International Art Fair, Innsbruck 2021 oraz w Muzeum Bellini we Florencji (2022). Razem z córką, Agą Sochal, przygotowała indywidualną wystawę postpandemiczną w Galerii APS w Warszawie  pt. NIE MA CZASU NA WYJAŚNIENIA, a w październiku 2022 roku pokazała swoje prace na wystawie w Galerii Pro Arte ZPAP w Zielonej Górze.

Interesuje się tajemnicą przyrody, miejscem i kondycją człowieka we współczesnym świecie, jego rolą w tworzeniu teraźniejszości i przyszłości. Kompozycjom, często abstrakcyjnym,  nadaje znaczenia symboliczne, przypisuje im treści, tworzy skojarzenia barw, kształtów  z przesłaniem jakie niesie obraz.

 

 

zdjęcie 1. Barbara Janina Sochal
zdjęcie 2. Aga Sochal
zdjęcie 3. Katarzyna Wesołowska-Waszkowska