Letnia Akademia Filozofii 2023

W dniach 26 czerwca – 1 lipca w Starej Prochowni SCEK odbyła się Letnia Akademia Filozofii pod hasłem NAMIĘTNOŚCI I DEMOKRACJA. Do udziału w inspirujących wykładach i twórczych dyskusjach zgłosiło się ponad 70 uczennic i uczniów warszawskich szkół.

Młodzież w przyjaznej atmosferze akceptacji dla wszystkich poglądów zgłębiała zagadnienie demokracji na przestrzeni wieków. W toku rozważań oraz szerokiej analizy tematu wyklarowało się wiele ważnych myśli. Najważniejszymi z nich są m.in.: wieloaspektowość ustroju państwa, przekonania o wspólnej odpowiedzialności, istota postaw obywatelskich, troska o społeczeństwo i środowisko naturalne. Nowością w tym roku była “Plansza Pojęć”, która stanowiła symboliczne podsumowanie całości.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim prowadzącym za niezwykle ciekawe wykłady.
Nad przebiegiem projektu czuwał Jan Swianiewicz, który prowadzi regularne zajęcia w SCEK. Zapraszamy do zapisów na rok szkolny 2023/2024 Warsztaty filozoficzne

oraz do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Zapraszamy uczniów i uczennice warszawskich szkół ponadpodstawowych do udziału w Letniej Akademii Filozofii 2023, cyklu warsztatów, wykładów i dyskusji.
Temat przewodni cyklu LAF 2023: NAMIĘTNOŚCI I DEMOKRACJA

Termin
26 czerwca – 1 lipca

Miejsce
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

Uczestnicy i uczestniczki
Uczniowie i uczennice warszawskich szkół ponadpodstawowych

Zgłoszenia za pomocą elektronicznego formularza zgłoszenia
ZAPISZ SIĘ – kliknij tutaj

Koordynator merytoryczny
dr Jan Swianiewicz


Namiętności i demokracja

Chcemy pomyśleć i porozmawiać o tym, jak w historii myśli opisywano dwa ludzkie fenomeny –  dziedzinę namiętności, uczuci, emocji i afektów oraz ten ambitny pomysł ustrojowy, który Grecy nazwali demokracją. Dziejami tych dwóch zagadnień zajmować będziemy się czasem z osobna, ale w trakcie tegorocznej Letniej Akademii Filozofii w szczególności poszukiwać będziemy obszarów, gdzie namiętności z demokracją się spotykają i na siebie oddziałują.

Czy emocje mogą być częścią racjonalnych strategii i wyborów? Czy zawsze wiemy, co czujemy? Czy w polityce, a także w życiu w ogóle, są dobre i złe namiętności – czy zazdrość jest zawsze zła, a miłość zawsze dobra? Czy istnieją namiętności specyficznie demokratyczne? A jeśli tak, to czy są nimi raczej umiłowanie wolności, równości czy prywatnego interesu?

To tylko niektóre z pytań i zadań, które stawiać sobie będziemy podczas wykładów, warsztatów i dyskusji w trakcie tegorocznej Letniej Akademii Filozofii Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Do wspólnych rozważań prócz filozofów i filozofek zaprosiliśmy również przedstawicieli i przedstawicielki nauk społecznych oraz ludzi pióra.

 

Zajęcia na Letniej Akademii Filozofii 2023 poprowadzą: Jacek Dobrowolski (Wydział Dziennikarstwa UW), Magdalena Gawin (Wydział Filozofii UW), Michał Kozłowski (Wydział Filozofii UW), Marcin Krupowicz (II SLO), Maja Kudła (Otwarty Uniwersytet im. Karola Modzelewskiego, CoopTech Hub), Andrzej Leder (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Piotr Łukasiewicz (Polityka Insight, Collegium Civitas, płk. rez, były ambasador RP w Afganistanie), Agata Łukomska (Wydział Filozofii UW), Jan Molina (Wydział Filozofii UW), Łukasz Pawłowski („Podcast amerykański”), Cezary Rudnicki (Instytut Filozofii Uniwersytet Wrocławski), Jan Swianiewicz (SCEK), Krzysztof Świrek (Wydział Socjologii UW).

 

PROGRAM LETNIEJ AKADEMII FILOZOFII 2023

poniedziałek, 26 czerwca
10.00-11.30: dr hab. Jacek Dobrowolski, Hobbes, Locke, Spinoza – od afektów do umowy społecznej
11:45-13.15: dr Krzysztof Świrek, Czy namiętności w polityce może być za dużo lub za mało?
13.30-14.30: dr Jan Swianiewicz, Trzy tradycje myślenia o namiętnościach – wprowadzenie do Letniej Akademii Filozofii 2023

wtorek, 27 czerwca
10.00-11.30: dr hab. Andrzej Leder, Nienawiść jako czynnik kształtujący imaginarium społeczne
11.45-13.15: Marcin Krupowicz, Potęga Aten: polityczna dzielność czy pstry płaszcz?

środa, 28 czerwca
10.00-11.30: dr Piotr Łukasiewicz, Demokratyczna namiętność do wojny
11.45-13.15: dr Cezary Rudnicki, Antydemokratyczne namiętności. Czym faszyzm nie jest?

czwartek, 29 czerwca
10.00-11.30: dr Agata Łukomska, Ekonomia emocji. Etyka a społeczna natura człowieka wg Davida Hume’a
11:45-13.15: dr hab. Michał Kozłowski, Spinoza i nowoczesność

piątek, 30 czerwca
10.00-11.30: dr Łukasz Pawłowski, Stany Zjednoczone – przyczyny kryzysu
11.45-13.15: Maja Kudła: Demokracja, klasy i kryzys ekologiczny – warsztaty

sobota, 1 lipca
10.00-11.30: dr Magdalena Gawin, Alexis de Tocqueville „O demokracji w Ameryce” – dziś
11.45-13.15: Jan Molina, Juan Donoso Cortés (1809 – 1853) – przemiana liberała w reakcjonistę. Źródła teologii politycznej katolickiego tradycjonalizmu

Program LAF2023

Pytania proszę kierować do Działu Organizacji SCEK:
Magdalena Ordakowska
📧 scek@eduwarszawa.pl; mordakowska@eduwarszawa.pl
☎️ 22 277 06 10

 

Udział w projekcie finansowany jest z budżetu m.st. Warszawy.

Autorka projektu graficznego: Volha Darashkevich