Mój busz po polsku 2024 – konkurs dla młodych dokumentalistów

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza do udziału w Konkursie dla młodych dokumentalistów „Mój busz po polsku”, którego inspiracją jest zbiór reportaży Ryszarda Kapuścińskiego. Konkurs dedykowany jest osobom w wieku 13-19 lat mieszkającym w Warszawie lub uczącym się w warszawskich szkołach. Jest to 15. edycja konkursu.

Jak mawiał Ryszard Kapuściński, żeby uprawiać reportaż, trzeba być dobrym człowiekiem – jesteśmy pewni, że nie brakuje wśród  Was osób pełnych ciekawości, wrażliwości i empatii, które potrafią słuchać i rozmawiać z innymi ludźmi i są otwarte na otaczający świat. Wybierzcie i skupcie się na określonym bohaterze, zjawisku, problemie, wydarzeniu. Wasza historia musi mieć temat. Poznajcie go i pokażcie, co z niego wynika, jakie jest tło opisywanych/prezentowanych wydarzeń.

 Pokażcie jak widzicie otaczającą nas rzeczywistość. Próbujcie swoich sił w opisywaniu/pokazywaniu świata. Zadanie w konkursie to znalezienie tematu i przygotowanie materiału dokumentalnegoLiczą się Wasze pomysły oraz wykonanie pracy. Możecie napisać tekst tekst (to może być np. wywiad, opowieść non fiction, reportaż) czy przygotować pracę fotograficzną, dźwiękową, filmową. Ważne, aby praca zachowała charakter dokumentalny (nie można zmyślać!). Dźwiękowe opowieści przeżywają obecnie renesans dzięki popularności podcastów. Zachęcamy do eksperymentowania z formą. Decydując się na fotoreportaż czy pracę filmową nie zapomnijcie o tytule, fotoreportaż powinien być poprzedzony wprowadzeniem do tematu, a każde zdjęcie mieć podpis – jak na wystawach fotograficznych czy konkursach fotografii.Do udziału w Konkursie mogą przystąpić uczniowie/ uczennice zgłaszający/e się indywidualnie lub wytypowani przez szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego, domy kultury i biblioteki.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszenia
oraz załączenie do niego pracy o charakterze dokumentalnym.

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 14 maja 2024 r.

 

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

  • W jednym formularzu można wysłać maksymalnie 5 plików (wielkość jednego pliku max. 5 MB).
  • Pliki większe niż 5 MB należy wysłać za pomocą wirtualnych dysków. Link do ich pobrania należy wkleić w formularz zgłoszenia.

 

Szczegóły w Regulaminie – do pobrania tutaj.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych uczestniczki/ka konkursu.

Wybrane przez jury prace zostaną opublikowane na stronie internetowej SCEK
oraz w „Arkuszach Literackich” – cyklicznej publikacji Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.

 

INFORMACJE O ORGANIZATORACH:

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4, 00-281 Warszawa
Stara Prochownia SCEK, Warszawa, ul. Boleść 2

Koordynatorka organizacyjna konkursu:

Zofia Kowalczyk, tel.: 22 277 06 12, e-mail: zofiakowalczyk@eduwarszawa.pl, lub: scek@eduwarszawa.pl

Koordynatorka merytoryczna konkursu:

Bożena Dudko – prowadząca w SCEK warsztaty dziennikarskie