Noc Muzeów w SCEK – kolejna edycja – 2025

 

Przeżyj twórczo Noc Muzeów! Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń realizowanym w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w ramach tegorocznej warszawskiej Nocy Muzeów. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny; na warsztaty malarskie jest konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsc poprzez elektroniczne formularze zgłoszenia.

 

Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2, Warszawa Stare Miasto

Cykl fotografii powstał na tętniącej życiem plaży Arpoador w Rio de Janeiro. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie różne warstwy społeczne miasta spotykają się, tworząc szczególnego rodzaju wspólnotę. Prądy przybrzeżne w Arpoador są wyjątkowo silne, trzeba więc wiedzieć dokładnie gdzie, i w którym momencie skoczyć, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Na skałkach znajdujących się przy plaży, w każdy słoneczny dzień, gromadzą się bohaterowie zdjęć, młodzi chłopcy przyjeżdżający autobusem z rozrzuconych po całym mieście oraz na jego obrzeżach faweli. Głównym zajęciem chłopców są skoki do wody. Starsi, bardziej doświadczeni uczą młodszych, którzy dopiero przechodzą inicjację. Wszyscy dopingują się nawzajem krzycząc salta! – skacz!. Obserwując ich, ma się wrażenie, że to młodzi dorośli, którzy dojrzeli za szybko. Dla wielu z nich jest to miejsce ucieczki od często brutalnej rzeczywistości faweli.

Sam rytuał skoku do oceanu ma swoje korzenie w afro-brazylijskich tradycjach kulturowych oraz religijnych, takich jak Candomblé i Umbanda, gdzie jest gestem oddania czci, połączenia się z energią bogini morza – Iemanjá i zyskaniem jej błogosławieństwa. W Nowy Rok Brazylijczycy skaczą do oceanu, aby oczyścić się z traum przeszłości, zamknąć stary i rozpocząć nowy etap życia w harmonii i równowadze. Rytuał ten, poza aspektem duchowym, ma również wymiar społeczny, umacnia poczucie przynależności do wspólnoty.

Miejsce: Galeria Kazamaty

Wystawa indywidualna Barbary Konic „WENECJA KAMIENIE” prezentuje 17 obrazów olejnych artystki.

Słowa ograniczają, obraz to zupełnie inna opowieść.
Może temat obrazu wybiera mnie. Nagle ukazuje się. Skąd przychodzi? Dlaczego ten?
Świat czasem coś szepce, męczy kiedy milczy…
Dlaczego Wenecja? Dlaczego kamienie?
Obrazy „przychodzą”: chcą, żeby je urzeczywistnić.
Czasem długo, nawet bardzo długo nie pojawia się nic – pustka…
Myślę a może to albo tamto, ale bez przekonania. I nagle nie wiadomo skąd pojawia się obraz.
Czasem impulsem jest fragment zdjęcia, widok.
Jakiś „zakamarek” spojrzenia, uchwycony moment rzeczywistości. Układ form, bryła, światło, kolor, kształt; „otwiera się świat obrazu”. A kiedy zaczynam go malować, sam „wędruje”.
Ukazuje się fragment po fragmencie; obraz zaczyna mnie prowadzić bez pewności dokąd.
Często, bardzo często jest to zaskoczenie; że właśnie tak, że te kolory, że to jest właśnie ten świat.
Może te moje „tematy” śpią jakoś we mnie głęboko ukryte
i jakiś impuls sprawia, że „wynurzają się” na powierzchnię – chcą w końcu być, mieć swoje życie na jawie.

Barbara Konic

Miejsce: Galeria Stara Prochownia

Wystąpią: Marcin Gąbka, Stanisław Marinczenko, Emilia Pęgier, Kamil Pawlicki

Podczas koncertu zaprezentowane będą autorskie piosenki pieśniarza Marcina ‘Baltazara’ Gąbki. Przede wszystkim promowane będą na nim piosenki z wydanej niedawno płyty „Vanitas”. Usłyszą państwo dawkę bogatych w treść poetyckich opowieści zainspirowanych wątkami literackimi, malarskimi, historycznymi czy baśniowymi, poprzez które autor pyta o ludzkie dążenia, pragnienia, motywacje, idee i poszukiwanie sensu oraz konfrontuje je z rzeczywistością.

Link do wydarzenia: ,,Vanitas” – koncert w Noc Muzeów w Warszawie | Facebook

Miejsce: Amfiteatr Stara Prochownia

Prowadzenie: Anna Lasik – pedagog w specjalizacji arteterapia, absolwentka kierunku Wzornictwo w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, na specjalnościach: Projektowanie ubioru oraz Kostium i rekwizyt sceniczny w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie

Prowadzenie: Ewa Kunkowska – artystka, malarka

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA PLENER

Otwieramy dla Ciebie naszą Pracownię rysunku i malarstwa. Są sztalugi, płótna, farby, pędzle. Będzie: martwa natura, pejzaż oraz ludzie z pasją lub otwartością na próbowanie nowych rzeczy. Zapraszamy na Otwarte Warsztaty Malarskie w Noc Muzeów od godziny 17.00 aż do zmroku. Nawet jeśli nie trzymałeś/trzymałaś nigdy pędzla w ręku, to możesz wcielić się w rolę malarza/malarki. Wpadnij do nas i namaluj własny obraz.

Wystąpią: Radosław Szczęsny, Mateusz Wasilewski, Szymon Kończyk, Marceli Jeznach

Grupa wykona kilka utworów wokalnych m. in.  kompozycje autorskie w stylu HIP- HOP i RAP. Młodzi muzycy poszukując swojego Ja eksperymentują w  zakresie rytmiczno-brzmieniowym. Grupa działa i doskonali się w Laboratorium Muzyczna Scena Młodych. Opiekę artystyczną tych zajęć w SCEK sprawują Mariusz Błaszczak i Urszula Napiórkowska.

Miejsce: Amfiteatr Stara Prochownia

W finale VII edycji konkursu wystąpi dziewięciu laureatów, walcząc na scenie o wygraną. Uczestnikami konkursu są wyłącznie soliści, a swoje piosenki wykonają przy akompaniamencie na żywo lub z przygotowanymi podkładami wykonując własne autorskie utwory lub covery bardziej bądź mniej znanych piosenek.

Festiwal jest doskonałą okazją dla młodzieży do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych na profesjonalnej scenie oraz do zdobycia cennych doświadczeń oraz wyśmienitych nagród. Przegląd znajduje się też na liście punktowanych konkursów Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Celem wydarzenia jest stworzenie możliwości dla młodych artystów do prezentacji swojego dorobku artystycznego, zarówno muzycznego, jak i literackiego.

Miejsce: Amfiteatr Stara Prochownia

Wystąpią: Janek Wiencek, Franek Wiencek, Sebastian Smak, Jakub Brzosko

Dla tych, którzy nie chcą stać w kolejkach do muzeów zespół Moonlets zagra koncert na scenie amfiteatru w Starej Prochowni SCEK.

Moonlets to pochodzący z Warszawy zespół, który został założony w 2020 roku przez Wojciecha Pawłowskiego i Jana Wiencka. Muzyków połączyła m.in. fascynacja australijską sceną rocka psychodelicznego. Od tamtego czasu członkowie zespołu urządzali wspólne jam sessions, które były zalążkiem pomysłów na nowe piosenki.

Twórczość duetu oscylowała pomiędzy indie rockiem, psychodelią, alternatywą i elektroniką. Muzycy odnajdywali się w wielu stylach i gatunkach, co wyróżniało ich na tle innych polskich zespołów. Ich największe inspiracje to Pond, LCD Soundsystem, Arctic Monkeys, Daft Punk i Yves Tumor; są też na bieżąco z tym, co się dzieje na berlińskiej scenie muzyki elektronicznej oraz londyńskiej scenie jazzowej.

Pod koniec 2024 roku Wojciech Pawłowski opuścił zespół, by skupić się na solowym projekcie Janbarbarzyn oraz na współpracy z Waro, gitarzystą rapera Aleshen. W tym czasie Moonlets powiększył swój skład o Franka Wiencka – perkusistę, Sebastiana Smaka – basistę oraz Kubę Brzosko – producenta, multiinstrumentalistę, współpracującego do tej pory z wieloma artystami jak Cichoń, Mvrceli, Szczyl, koncertując i pracując nad nowym materiałem.

Miejsce: Amfiteatr Stara Prochownia

 

SCEK, ul. Jezuicka 4, Warszawa Stare Miasto

W imieniu studentów i dydaktyków zapraszamy do obejrzenia wystawy, będącej wyrazem nieustannego badania wartości przestrzeni na Wydziale Architektury Wnętrz. Przestrzeń ta jest terenem eksperymentów, doświadczeń, odkryć i zdziwień. Nie zależnie od jej skali i pojemności, zjawiska związane z jej postrzeganiem są niezmienne.

Prezentowane prace są plastycznym namysłem nad możliwością zobrazowania głębi przestrzennej. To kompozycje, w których założeniem jest pokazanie pełnego spektrum przestrzeni – od „blisko” do „daleko”. Wszystkie próby czerpią inspiracje z obserwacji zjawisk naturalnych. Szkice i fotografie to notatki zdarzeń przestrzennych zaobserwowanych w świecie. Rysunki podziałów płaszczyzn tworzą geometryczne przestrzenie układów fraktalnych. Modele w postaci kompozycji strukturalnych opowiadają o wędrówce w dal syntezą rytmicznych znaków. Horyzont przedstawiony jest w skali rzeczywistej, na linii wysokości wzroku.

Prace tworzone były przez osoby studiujące i prowadzące Pracownię Podstaw Projektowania na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Metodą pracy w Pracowni są niemal wyłącznie działania manualne. Rysunek odręczny towarzyszy w procesie badawczym i projektowym nieustannie, jest bazą, z której wyrastają wszelkie działania plastyczne. Makietowanie trójwymiarowe pozwala na wielozmysłowe doświadczanie przestrzeni kształtowanej realnymi tworzywami.

Miejsce: Galeria Abakus

Zapraszamy do Galerii Brzozowa na wystawę prezentującą prace młodych twórców, którzy w ramach konkursu „Jestem Europejczykiem” podjęli refleksję nad znaczeniem wspólnoty europejskiej. Uczestnicy, poprzez sztukę, wyrazili swoje spojrzenie na tożsamość europejską, możliwości, jakie daje członkostwo w Unii Europejskiej, oraz wyzwania, przed którymi stoi współczesna Europa.

Konkurs miał na celu nie tylko rozwijanie kreatywności, ale także zachęcić młodzież do dyskusji na tematy kluczowe dla przyszłości Europy. Wystawa jest zaproszeniem do wspólnego odkrywania na nowo wartości, które nas łączą, oraz inspiracją do dalszego dialogu o europejskiej tożsamości.

Honorowy patronat nad konkursem objęła Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Zapraszamy do odkrywania młodzieżowej wizji Europy!

Miejsce: Galeria Brzozowa, wejście od ul. Brzozowej

Prowadzenie: Magda Fokt – artystka wizualna, doktor sztuki, pedagog     

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA PLENER

Nasza pracownia rysunku i malarstwa wychodzi w plener! Zapraszamy, żebyś do nas dołączył. Są: sztalugi, podobrazia i farby. Wyzwaniem malarskim będzie pejzaż w towarzystwie ludzi z pasją takich, jak Ty. Zapraszamy na Otwarte Warsztaty Malarskie „Dachy Starówki” w Noc Muzeów od godziny 16.00 aż do zmroku. Nawet jeśli nie trzymałeś nigdy pędzla w ręku – możesz wcielić się w rolę malarza. Wpadnij do nas i namaluj własny obraz.

W tym roku możesz również stanąć oko w oko ze strachem z dzieciństwa! Na taras widokowy ze staromiejskich piwnic wypełznie Bazyliszek, którego wspólnymi siłami będziemy oswajać

Miejsce: Taras widokowy od ul. Brzozowej

 


Informacja o Dostępności architektonicznej SCEK – kliknij tutaj.