Letnia Akademia Dziennikarstwa

W ostatnim tygodniu wakacji 28 sierpnia – 1 września, po raz pierwszy w SCEK odbyła się Letnia Akademia Dziennikarstwa 2023, czyli 5 dni nieodpłatnych i wyjątkowych warsztatów dla młodzieży z warszawskich szkół. Zgłoszenie do udziału w projekcie wysłało ponad 30 osób. Zakwalifikowani uczestnicy mieli niezwykłą okazję poznać sławy świata mediów i uczyć się fachu pod ich czujnym okiem. W tym roku mistrzami Letniej Akademii Dziennikarstwa byli:
Adam Wajrak, Szymon Jadczak, Sylwia Czubkowska, Anna Mikołajczyk oraz Mirosław Wlekły.

Spotkania otworzył Adam Wajrak, który podzielił się z uczestniczkami i uczestnikami swoim doświadczeniem fotografowania przyrody. Warsztaty zakończyły się wspólnym spacerem po Starym Mieście i praktyczną lekcją wykonywania miejskiej fotografii przyrodniczej. Zwieńczeniem warsztatu był Konkurs Fotograficzny, w którym udział wzieło15 uczestników. Spośród 44 zdjęć konkursowych Adam Wajrak wybrał 6 najlepszych, których autorzy zostali nagrodzeni.

We wtorek gościem LADz-u był Szymon Jadczak – Dziennikarz Roku 2022, który przekazał ogrom informacji o dziennikarstwie śledczym i opowiedział wiele niesamowitych historii z własnego doświadczenia.

W środę zajęcia poprowadziła Sylwia Czubkowska. Po wykładzie o AI, odbyły się zajęcia w grupach, podczas których uczestnicy na smartfonach, tabletach i laptopach w praktyce wykorzystali to, czego się dowiedzieli. Wszystkie najciekawsze nowinki technologiczne zawarte są w prezentacji, którą dzięki uprzejmości Sylwii Czubkowskiej udostępniamy wszystkim zainteresowanym tematem sztucznej inteligencji.

ARTIFICIAL INTELLIGENCE by Sylwia Czubkowska (POBIERZ PLIK)

Anna Mikołajczyk z TVP Kultura przygotowała wspólnie z młodzieżą serwis informacji kulturalnych, poprzedzony kolegium redakcyjnym. Prowadząca pomogła wszystkim uczniom i uczennicom zmierzyć się z tremą i stanąć oko w oko z kamerą telewizyjną. Operatorem kamery podczas warsztatów był Maciej Radzikowski.

Mirosław Wlekły przekazał warsztatowiczom wiedzę na temat reportażu nieoczywistego w biografii, podcast’cie, teatrze. Po spotkaniu z reporterem w murach SCEK uczestniczki i uczestnicy udali się na Starówkę i ćwiczyli umiejętność rozmowy, zbieranie materiału, przełamywanie nieśmiałości w praktyce. Młodzież przygotowała też własne reportaże.

Serdecznie dziękujemy Pismo oraz Wydawnictwo Znak i Wydawnictwo AGORA za materiały do przygotowania warsztatów.

Gratulujemy Bożenie Dudko za przygotowanie programu wydarzenia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia poniżej.

Mamy nadzieję, że Letnia Akademia Dziennikarstwa odbędzie się również za rok !

Letnia Akademia Dziennikarstwa 2023 to projekt, który organizujemy dla Was po raz pierwszy. Zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat pozostającą w wakacje w stolicy na pięć wyjątkowych warsztatów z mistrzami. To niepowtarzalna okazja, aby w kameralnej grupie spotkać się z wyjątkowymi postaciami ze świata mediów.


Letnia Akademia Dziennikarstwa

28 sierpnia – 1 września 2023, godz. 12:00-16:00
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4, sala 112

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA
– kliknij tutaj, aby wypełnić 

Do formularza należy dołączyć wydrukowaną i podpisaną kartę zgłoszenia na zajęcia realizowane w ramach projektu “Lato w SCEK 2023”
POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIA

Liczba miejsc: 16 osób (pierwszeństwo mają osoby, które zapiszą się na pięć dni warsztatów).
Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na zajęciach będą potrzebne smartfony, mile widziane będą także aparaty fotograficzne.
Zajęcia są nieodpłatne, finansowane z budżetu m.st. Warszawy.

 

Warsztaty z mistrzami:

_________________________

ADAM WAJRAK
dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Pisze głównie o ochronie przyrody i o zwierzętach, które także fotografuje – są jego pasją od dzieciństwa. Od 1997 r. mieszka w Teremiskach, wiosce położonej w Puszczy Białowieskiej, o której ochronę zabiega od dawna. W 2005 roku wyróżniony tytułem „Bohatera Europy” przez magazyn „Time”. więcej informacji

 

Dzikość w mieście (fotografowanie przyrody w teorii i praktyce)

PONIEDZIAŁEK 28 SIERPNIA 12.00-16.00
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112

Istotą dziennikarstwa jest opisywanie świata i dostrzeganie rzeczy nieoczywistych albo niezauważanych. Otaczający nas świat to nie tylko ludzie, ich historie i problemy, ale również istoty niebędące ludźmi. Żyjące obok nas zwierzęta (szerzej – przyroda), wpływają na nasze życie i my wpływamy na ich świat. Zachowanie przyrody, nie tylko zatrzymanie emisji gazów cieplarnianych, jest jednym z warunków przetrwania naszej cywilizacji w czasie katastrofy klimatycznej i globalnego kryzysu ekologicznego. Dlatego pisanie o przyrodzie jest niezwykle ważne. W czasie warsztatów będziemy wyszukiwali zwierzęta (głównie ptaki) w miejscu najmniej oczywistym. Nie pojedziemy do Puszczy Białowieskiej, nie wybierzemy się nad Wisłę, ani nawet do miejskiego parku. Będziemy szukać dzikich zwierząt w ścisłym centrum Warszawy. Porozmawiamy, jak pisać o zwierzętach i przyrodzie, a że obraz jest ważnym elementem informacji – także o tym, jak je fotografować w sposób ciekawy i dla nich bezpieczny.

_________________________

SZYMON JADCZAK

dziennikarz internetowy, telewizyjny i prasowy. Pochodzi z Radomia. Pracował w programie „Uwaga!”TVN, w „Celowniku” TVP1, był producentem programu „Turbo kamera” w TVN Turbo, reporterem magazynu śledczego „Superwizjer” w TVN24. Od 2021 r. jest dziennikarzem śledczym portalu Wirtualna Polska. Za swoją dziennikarską pracę wielokrotnie nominowany i nagradzany, m.in. dwukrotnie otrzymał Grand Press w kategorii News: w 2009 r. z Maciejem Kucielem za reportaż „Dobre, bo szwedzkie” – o tym jak niemal dwieście ton kilkudziesięcioletniego szwedzkiego mięsa trafiło na polski rynek i w 2020 r. – za ustalenie, że przygotowania do wyborów prezydenckich kosztowały Pocztę Polską 68 mln zł, mimo że do wyborów nie doszło. W 2022 r. głosami redakcji z całej Polski został wybrany Dziennikarzem Roku za – jak napisano w jednym z uzasadnień – „trzy najbardziej dyskutowane w 2022 roku śledztwa dziennikarskie: więcej informacji

 

Jak zostać dziennikarzem śledczym ? (w cztery godziny)

WTOREK 29 SIERPNIA 12.00-16.00
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112

Na warsztatach porozmawiamy o znaczeniu dziennikarstwa śledczego w społeczeństwie na przykładzie znaczących śledztw dziennikarskich i ich wpływie na świat. A także o etyce zawodowej i odpowiedzialności dziennikarzy oraz ich bezpieczeństwie: fizycznym i cyfrowym. Poznamy podstawy OSINT (Open Source Intelligence), czyli narzędzia i techniki do gromadzenia informacji; techniki przeprowadzania wywiadów i różne sposoby wykorzystywania telefonu komórkowego w pracy, m.in. do dokumentowania dowodów. Będziemy się szkolić w rozpoznawaniu fake news, korzystaniu z różnych źródeł oraz w analizie i interpretacji danych. Zastanowimy się, jak pisać i prezentować wyniki śledztwa, by było zrozumiałe i przekonujące dla czytelników.

_________________________

SYLWIA CZUBKOWSKA
dziennikarka ekonomiczna i technologiczna. Pracowała w „Przekroju”, „Polska the Times”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Gazecie Wyborczej”. Twórczyni magazynu Spider’s Web+ nominowanego w 2022 r. do nagrody Grand Press Digital. Wielokrotnie nominowana do najważniejszych nagród dziennikarskich: Grand Press, Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrody Fundacji Batorego im. Marcina Króla więcej informacji

 

AI (Artificial intelligence – sztuczna inteligencja) w mediach i w szkole

ŚRODA 30 SIERPNIA 12.00-16.00
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112

ChatGPT i Midjourney to najbardziej rozpoznawalne narzędzia AI (Artificial intelligence), a konkretnie generatywnej AI. Ale jest ich znacznie więcej i faktycznie mogą być sporym ułatwieniem w pracy i w nauce. O ile wie się, jak i jakich używać. Na warsztatach nie tylko poznamy kilka ciekawych narzędzi, takich jak WhisperAI, rozszerzona Canva, DeepL Wright, Grammarly czy translatory. Ale także wykonując dziennikarskie zadanie, wypróbujemy je w praktyce przy okazji ucząc się, jak mogą być pomocne także w szkole.

________________________

ANNA MIKOŁAJCZYK
dziennikarka i teatrolożka, od 2005 roku związana z TVP Kultura. Pracowała jako reporterka i wydawczyni „Informacji kulturalnych”, codziennego serwisu newsowego o tematyce kulturalnej. Jest też autorką kilkunastu reportaży na temat ważnych wydarzeń ze świata kultury, m.in. polskich sezonów kulturalnych w Wielkiej Brytanii i w Turcji. więcej informacji

 

Z kamerą TV w świat kultury

CZWARTEK 31 SIERPNIA 12.00-16.00
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112

Jak i po co pokazywać wydarzenia kulturalne w telewizji, a także w internetowych portalach video, vlogach? Czym wyróżniają się newsy o tematyce kulturalne i jak sprawić, żeby zainteresowały widzów?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów.
Zaprezentuję różne typy materiałów wizualnych na temat wydarzeń kulturalnych. Obok teorii oczywiście będą także zadania praktyczne. Spróbujemy wspólnie przygotować mini serwis kulturalny. Napiszemy krótkie teksty, każdy będzie miał szanse nagrać przed kamerą własną zapowiedź, rozmowę lub stand up.

_________________________

MIROSŁAW WLEKŁY
absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książek opublikowanych w wydawnictwach Agora i Znak: „Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża” (e-book); „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik” – wyróżniona Nagrodą Magellana; „Raban! O Kościele nie z tej ziemi” – za którą otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak; „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, więcej informacji

Reportaż nieoczywisty – w biografii, podcaście, teatrze

PIĄTEK 1 WRZEŚNIA,12.00-16.00
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112

Czy reportaż musi się ukazać na kilku zadrukowanych stronach gazety? Taki lubię najbardziej, ale…
Być może można go opowiedzieć, nagrać i udostępniać do odsłuchiwania?
Napisać jako scenariusz teatralny lub filmowy?
Grać na scenie, wyśpiewać lub nawet rapować?
Zamienić w niego biograficzną opowieść, niekoniecznie opartą wyłącznie na archiwach?
A może wręcz ubrać go w formę, jakiej nawet ja nie potrafię sobie wyobrazić?

Na wszystkie te pytania odpowiem Wam twierdząco i opowiem, jak to zrobić.
Przekonamy się, że historię przedwojennego statecznego dziennikarza z Walii, który opowiedział światu o Wielkim Głodzie w Ukrainie, można czytać z wypiekami na twarzy jak całkiem niezły kryminał. Że biografię nudnego z pozoru piłkarskiego trenera zamiast wynikami meczów, lepiej opowiedzieć pasjonującymi zdarzeniami z jego życia. Że rozmówcy, jeśli poświęcić im uwagę i dobrze się w nich wsłuchać, powierzą ci najskrytsze przeżycia, a nawet dadzą się nagrać do serialu podcastowego. I że opowieść o latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, okresie „Solidarności” i polskiej walki z komunizmem, wąsatych robotnikach i sztywnych dygnitarzach w niemodnych garniturach, da się wyrapować i wyśpiewać nowoczesnym językiem, jednocześnie każdy wers opierając na faktach.

 

Organizator zastrzega sobie prawo do drobnych zmian w programie

 

Sprawdź też Lekcje z Mistrzyniami i Mistrzami Reportażu czyli spotkania z autorami książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Kliknij tutaj.

Koordynatorka merytoryczna:

Bożena Dudko
redaktorka i dziennikarka (z wykształcenia polonistka). W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: „To nie mój pies, ale moje łóżko” (1998), „Anna z gabinetu bajek” (1999), „Nietykalni” (2000), „Zły dotyk” (2001), „Cała Polska trzaska” (2005) oraz dwie części „Podróży z Ryszardem Kapuścińskim” – opowieści jego tłumaczy, a dla MSZ wystawę „Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu”. W latach 2005-2016 opiekowała się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego, którego była ostatnią asystentką. W latach 2010-2020 była sekretarzem jury międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. kontakt: bdudko@eduwarszawa.pl

W SCEK prowadzi w roku szkolnym Warsztaty dziennikarskie oraz Laboratorium dziennikarskie. Więcej informacji o warsztatachkliknij tutaj.

 

Pytania proszę kierować do Działu Organizacji SCEK:
Magdalena Ordakowska, Piotr Garczyński
scek@eduwarszawa.pl; mordakowska@eduwarszawa.pl; pgarczynski@eduwarszawa.pl
☎️ 22 277 06 10 ☎️ 22 277 06 18