Lekcje z Mistrzyniami i Mistrzami Reportażu

Lekcje z Mistrzyniami i Mistrzami Reportażu – spotkania z reportażystami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki!

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej od 2013 roku organizuje dla uczniów warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych projekt Lekcje z Mistrzyniami i Mistrzami Reportażu – spotkania z reportażystkami/mi nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Warunkiem udziału w Lekcji, jest zapoznanie się z fragmentami lub całą książką reportażysty, który prowadzi wybrane spotkanie. Do udziału w Lekcji z Mistrzem Reportażu mogą zgłaszać się indywidualni uczniowie oraz całe klasy lub grupy ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Spotkania odbywają się w siedzibie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.

Rozmowy z autorami prowadzi Bożena Dudko – redaktorka i dziennikarka (z wykształcenia polonistka). W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: „To nie mój pies, ale moje łóżko” (1998), „Anna z gabinetu bajek” (1999), „Nietykalni” (2000), „Zły dotyk” (2001), „Cała Polska trzaska” (2005) oraz dwie części „Podróży z Ryszardem Kapuścińskim” – opowieści jego tłumaczy, a dla MSZ wystawę „Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu”. W latach 2005 – 2016 opiekowała się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego, którego była ostatnią asystentką. Od 2010 r. do 2020 r. była sekretarzem jury międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. W SCEKu prowadzi Warsztaty oraz laboratorium dziennikarskie.

W latach 2013-2019 spotkania prowadziła Joanna Wenek – polonistka, nauczyciel SCEK, metodyk WCIES.

Koordynator projektu:
Piotr Garczyński
22 277 06 18, pgarczynski@eduwarszawa.pl, scek@eduwarszawa.pl

Proszę kliknąć w wybraną grafikę w celu przejścia do relacji ze spotkań, które odbyły się w danym roku.