Marzena Taūer

Życiorys – pamięć ujarzmiona – malarstwo

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 13 września – 14 października 2019
Galeria czynna codziennie w godz.: 13:00-20:00, wstęp wolny
Wernisaż: 13 września 2019 (piątek), godz. 18:30

 

Zamysł namalowania życiorysu powstał wiele lat temu, ale żeby go stworzyć musiał upłynąć pewien czas. Bo czas daje dystans do spraw które się kiedyś wydarzyły jak i do siły naszych przeżyć – uspokaja, równoważy emocje. Stajemy się też bardziej sentymentalni. Przed oczami przesuwają się obrazy które zapamiętałam, niczym filmowe kadry. Chciałam je zatrzymać, utrwalić – mój wielki, mały świat ocalić od zapomnienia. Proces twórczy nie jest łatwy, przynosi radość, satysfakcję, ale też zwątpienie, czasami niemoc, stąd pamięć ujarzmiona. Każdy obraz został przeze mnie starannie skonstruowany. Tylko w ten sposób mogę przekazać treści w statycznym jednoznacznym kształcie. W pamięci pozostały czyste, silne wizje, już bez wewnętrznych wibracji, które towarzyszyły mi zawsze. Ale pozostały emocje – malując portret nie sposób ukryć własnego stosunku do przedstawianej osoby. Najważniejsze jednak, żeby zachować właściwy poziom koherencji. Lapis lazuri – półszlachetny kamień z którego w starożytności wyrabiano niebieską farbę ultramarynę, był też kolorem bogów, królów. Człowiek na ziemi jest najsilniejszy, a twarz jest jego wizytówką – więc jest niebieska. Jednak najbliższym dla mnie kolorem niebieskim jest wszędobylski błękit pruski. Wszystkie obrazy zawierają ten barwnik. obrazy z cyklu „życiorys” mają datę – rok kiedy namalowane wydarzenie miało miejsce, jest to przekorne datowanie, ale logiczne. Mogę malować nowe obrazy do tego cyklu i ciągle uzupełniać życiorys jak gdyby coś się znowu przypomniało.

 

Marzena Taūer-Konecka. Urodzona w Warszawie. Ukończyła WSP w Bydgoszczy na kierunku Wychowanie plastyczne. W latach 1976-1982 pracowała w toruńskim towarzystwie kultury, gdzie stworzyła i prowadziła dwie galerie: w klubie Środowisk Twórczych „Azyl” i w Kamienicy pod gwiazdą – „U kallimacha”. Wystaw autorskich było 38 oraz dwie w Muzeum Okręgowym w Toruniu. W tym czasie brała udział w kliku wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Od czasu stanu wojennego zajmowała się projektowaniem i wytwarzaniem unikatowej odzieży. W 1990 wyjechała do USA. Po powrocie w 1996 roku otworzyła w Toruniu antykwariat z dziełami sztuki. W 2002 roku ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Historii Sztuki. W 2003 roku, 13 km za Złotowem, we wsi Kamień kupiła gospodarstwo i zajęła się zakładaniem ogrodu. Ma dwie pasje: sztukę i podróże.

 

W Galerii Stara Prochownia odbywają się warsztaty dla grup zorganizowanych z warszawskich szkół – Lekcja w Galerii. Trwają zapisy na rok szkolny 2019/20, więcej informacji TUTAJ.

 

Marzena Tauer - stara prochownia