Lekcje z Mistrzami Reportażu

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej od 2013 roku  we współpracy z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, organizuje dla warszawiaków i uczniów warszawskich szkół w wieku 13-19 lat cykl Lekcje z Mistrzami Reportażu – spotkania z autorami książek nominowanych do Nagrody.

W tym roku odbyło się pięć spotkań, które z uwagi na wyjątkową sytuację w kraju związaną
z COVID-19 zorganizowane zostały w ramach warsztatów dziennikarskich prowadzonych
w SCEK przez Bożenę Dudko. Autorzy reportaży nominowanych w XI edycji Nagrody Kapuścińskiego: Joanna Gierak-Onoszko, Agnieszka Pajączkowska, Marta Mazuś, Piotr Paweł Reszka i Katarzyna Kobylarczyk opowiedzieli o swojej pracy i opisanych w książkach historiach.

Każde ze spotkań było transmitowane LIVE poprzez profil naszej placówki na Facebooku.
Uczniów, którzy zdecydowali się na tą formę udziału w lekcji zachęciliśmy do zadawania pytań autorom. Pytania wysyłali na adres mailowy koordynatorki: mkostrzewa@scek.pl najpóźniej na godzinę przed rozpoczęciem spotkania lub w komentarzu pod relacją.

 

Spotkania poprowadziła Bożena Dudko, redaktorka i dziennikarka.

 

Wszystkie spotkania odbyły się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.
Na każdą z lekcji przewidywaliśmy kilka miejsc dla osób spoza grupy warsztatów dziennikarskich.

Miejsce offline: SCEK, ul. Jezuicka 4, Stare Miasto
Miejsce online: Facebook SCEK

Koordynator projektu:
Magdalena Kostrzewa
☎️ 22 277 06 10
📧 mkostrzewa@scek.pl, info@scek.pl

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.

 

W roku 2020 odbyły się następujące Lekcje:

 

    

Joanna Gierak-Onoszko
27 śmierci Toby’ego Obeda

wyd. Dowody na Istnienie, Warszawa

Termin: 14 października 2020 (środa), godz. 18:00  Zapisz się! 

O książce:
„…konstrukcja książki reporterskiej nie usprawiedliwia rozgrzebywania cudzych ran” – wyjaśnia autorka tej głęboko empatycznej, świetnie udokumentowanej opowieści o potwornym aspekcie kanadyjskiej historii, jakim była trwająca do lat osiemdziesiątych XX wieku systemowa przemoc wobec rdzennej ludności. Rozmawia z „ocaleńcami” systemu przymusowych szkół z internatami, ale nie ogranicza się do ukazania piekła, przez które przeszli. Przygląda się podejmowanym przez kanadyjski rząd próbom zadośćuczynienia, pokazując, że pojednanie to bolesny proces, który wymaga przede wszystkim odważnego skonfrontowania się z prawdą.

Julia Fiedorczuk

O autorce:
(ur. 1980) – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Do 2018 roku dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Publikowała też m.in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie. Magazynie opinii” i w „Non/fiction – nieregularniku reporterskim”. Laureatka nagrody za najlepszy reportaż prasowy na Festiwalu Wrażliwym za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo (2017). Nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o lekarzach i wolontariuszach pomagających uchodźcom w Berlinie (2015). Zajmuje się bohaterami drugiego planu. „27 śmierci Toby’ego Obeda” to jej debiut książkowy, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie. Finalistka nagrody literackiej Nike 2020, laureatka Nike Czytelników.

Zapraszamy do obejrzenia filmu ze spotkania:

 

 

A.Pajączkowska    Wędrowny Zakład Fotograficzny

Agnieszka Pajączkowska
Wędrowny zakład fotograficzny
wyd. Czarne, Wołowiec

Termin:  28 października 2020 (środa), godz. 17:30 – spotkanie nie odbędzie się w tym terminie. Za zmiany przepraszamy. Poinformujemy o nowym terminie spotkania niebawem. NOWY TERMIN: 7 listopada (sobota), godz. 10:45  Zapisz się! 

O książce:
Młoda warszawianka rusza rozklekotanym vanem w podróż po kresach Polski. Oprócz kuchenki z palnikiem i psa zabiera ze sobą aparat fotograficzny i drukarkę. Od napotkanych ludzi kupuje ich historie. Płaci w szczególnej walucie – oferuje rozmówcom zdjęcia portretowe. W wyniku tych spotkań powstaje też książka. Opowiada o granicach, tych geograficznych i tych między ludźmi. Co tak naprawdę włącza nas lub wyklucza ze wspólnoty, na ile istotnym kryterium jest tu tożsamość narodowa? Na czymkolwiek polegają przepaści między Polakami, Agnieszce Pajączkowskiej udaje się je, przynajmniej na chwilę, zasypać. Krokiem w stronę budowania prawdziwej wspólnotowości okazuje się dobre słowo, dobry obiad, ładna fotka.

Katarzyna Surmiak-Domańska

O autorce:
(ur. 1986) – absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW – kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury. W latach 2012–2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny – jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne”. Laureatka konkursu „Kulturysta Roku 2016” – nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Zagładzie Żydów”, „Widoku”, „małej kulturze współczesnej”, „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Wysokich Obcasach”. W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”. Za książkę „Wędrowny zakład fotograficzny” otrzymała Nagrodę prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Zapraszamy do obejrzenie filmu ze spotkania:

    

Marta Mazuś
Historie dziwnych samotności
wyd. Wielka Litera, Warszawa 

Termin: 4 listopada 2020 (środa), godz. 18:00 Zapisz się! 

O książce:
Z ekranów celebrytki/celebryci błagają o uwagę, ale w sklepie, urzędzie i na naszych klatkach schodowych istnieją anty-celebryci, którzy marzą o najmniejszym choćby kontakcie z innymi, czasem próbując w izolacji obronić własne człowieczeństwo. Marta Mazuś z empatią wprowadza czytelników do życia ludzi wykluczonych z wszechobecnego reality show. Nie oferuje transkrypcji wywiadów czy obserwacji z zewnątrz. Pokazuje świat z ich punktu widzenia i najdrobniejszych im tylko znanych sukcesów. Przekonująco opisuje bohaterów, którzy – jak my wszyscy czasami – doznają samotności.

Wiliam Brand

O autorce:
(ur. 1987) – reporterka, na stałe związana z tygodnikiem „Polityka“, współautorka książki „Wyspa Montresor” o powojennej emigracji arystokracji polskiej we Francji. Opisywała rzeczywistość uchodźców żyjących w wielu europejskich krajach, w tym w Bośni, Francji i Wielkiej Brytanii. Z urodzenia warszawianka, z wykształcenia socjolog.

Zapraszamy do obejrzenia filmu ze spotkania:

 

  

Paweł Piotr Reszka
Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota
wyd. Agora, Warszawa 

Termin: 21 listopada 2020 (sobota), godz. 11:00 Zapisz się! 

O książce:
Nie kopali w niedziele, bo byłby grzech. W dni powszednie, przez prawie czterdzieści lat trwała gorączka złota na terenie po obozach w Bełżcu i Sobiborze. Jak to możliwe, że w kraju, który tak manifestuje przywiązanie do miejsc śmierci i pochówków, wydobywano złoto spomiędzy kości, z popiołów, i złote zęby z czaszek pomordowanych Żydów? Nie było wyrzutów sumienia? Nie ma ich do dziś? Ktoś kupił sobie sweter, ktoś wyprawił wesele. Można usłyszeć, że to złoto nie przynosiło szczęścia, że było naznaczone klątwą. Paweł Piotr Reszka zdołał wydobyć prawdę, przekazał nam ją w powściągliwych zapisach. Prawdę, która leży bardzo płytko i wychodzi spod ziemi, jak odłamki kości.

Piotr Mitzner

O autorze:
(ur. 1977) – absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Reporter „Dużego Formatu”, były wieloletni dziennikarz lubelskiej „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę „Diabeł i tabliczka czekolady” (2016), trzykrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. „Płuczki” były nominowane do Nagrody Historycznej „Polityki”, znalazły się także w finale: Nagrody Literackiej Gdynia, Nike, Angelus.

 

 

   

Katarzyna Kobylarczyk
Strup. Hiszpania rozdrapuje rany
wyd. Czarne, Wołowiec

Termin: 5 grudnia 2020 (sobota), godz. 13:00 Zapisz się! 

O książce:
“Strup” to uniwersalna opowieść osadzona w realiach hiszpańskich wiosek i miasteczek, wysnuta ze szczegółów: kości, butów, guzików, okularów. Autorka świetnie orientuje się w tych realiach, w specyfice hiszpańskiej przyrody i relacji międzyludzkich, w historii powojnia i transformacji, w społecznych nastrojach. Stąpa z wyczuciem i wrażliwością po trudnym terenie krzywdy.

 

Abel Murcia

O autorce:
(ur. 1980) – reporterka, autorka książek „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” i „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych poświęconych kulturze i historii regionu. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka dziennikarskich nagród Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Wyróżniona Kryształową Kartą Polskiego Reportażu – Nagrodą Prezydenta Lublina – za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, którą jury Nagrody Kapuścińskiego uznało za najlepszy reportaż 2019 roku. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

Zapraszamy do obejrzenia filmu ze spotkania:

 


O poprzednich edycjach projektu więcej informacji znajdziesz TUTAJ:
https://scek.pl/lekcja-z-mistrzem-reportazu/