Warsztaty dziennikarskie Bożena Dudko

Warsztaty dziennikarskie

Warsztaty odbywają się trybem roku szkolnego.
Zapraszamy do zapisów. Szczegóły rekrutacji na warsztaty dziennikarskie

środa, godz. 17.00-20.15
SCEK, ul. Jezuicka 4

wiek uczestników: 13-19 lat

 

Zawód dziennikarza jest bardzo trudny: często musi pisać o wszystkim, na specjalizację niewielu dziennikarzy może sobie pozwolić, więc całe życie trzeba się uczyć, dużo czytać, oglądać, słuchać. Pracować w nienormowanym czasie, również w święta, a także wczesnym rankiem czy późno w nocy.
Co więc przyciąga tak wielu ludzi do tego zawodu? Jak się go nauczyć? Czy można wcześniej niż na studiach?

Podczas zajęć poszukamy m.in. odpowiedzi na pytania:

  • Jak zrobić dobry research? Kim są researcherzy?
  • Tytuł, lead, śródtytuły – czy są ważne dla tekstu?
  • Na czym polega praca dziennikarza w terenie, w redakcji, w domu – przy komputerze?
  • Jak napisać dobry felieton, wywiad, reportaż?
  • Co znaczy 5 x w? (who, what, when, where, why) – zasada, wg której każdy materiał dziennikarski powinien odpowiadać na pięć podstawowych pytań: kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego (w domyśle: zrobił).
  • „Dziennikarz jest kłusownikiem we wszystkich dziedzinach nauki” – mówił Ryszard Kapuściński – co to znaczy?

Na warsztatach będziemy się uczyć od najlepszych: z książek maestro Ryszarda Kapuścińskiego, a także od mistrzów tego zawodu, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami podczas wizyty w SCEK. Będą też ćwiczenia warsztatowe: indywidualne i w grupach. Dużo będzie się działo, nie powinniście się nudzić.

 

Te warsztaty to propozycja zarówno dla tych, którzy szukają swojego miejsca w życiu, więc na zajęciach chcieliby się dowiedzieć, na czym polega dobre dziennikarstwo, jak wygląda praca w mediach, jak i dla osób z pewnym dziennikarskim doświadczeniem, jak np. uczniowie pisujący do gazetek szkolnych, czy nawet ich naczelni, a także osoby już publikujące, np. w mediach społecznościowych czy internetowych.

Dziennikarstwo jest opisem i tłumaczeniem rzeczywistości, będziemy więc reagować także na to, co w czasie trwania zajęć będzie się działo w W-wie, Polsce, UE i na świecie. Są planowane zajęcia o dziennikarstwie telewizyjnym, prasowym i internetowym. A także o dziennikarstwie specjalistycznym: naukowym – tak ważnym w czasach pandemii i katastrofy klimatycznej. Będzie można dowiedzieć się, jak pisać, żeby nie nudzić i nie szkodzić, no i nie paść ofiarą fake newsów. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość wpływać na program zajęć, poprzez zgłaszanie bezpośrednio i anonimowo tematów i pytań.

Laboratorium dziennikarskie
Spotkania z filmem i książką
Forma zapisu zostanie ustalona bliżej terminu rozpoczęcia zajęć

sobota, godz. 10:00-15.00
SCEK, ul. Jezuicka 4

wiek uczestników: 13-19 lat

Film ogląda się szybciej i łatwiej niż czyta książkę. Ale nie warto poprzestawać tylko na poznaniu jednego dzieła. Często filmy, które powstają na podstawie dobrych książek, są od nich gorsze. Ale zdarzają się filmy, które są lepsze od swoich pierwowzorów literackich. Warto więc poznawać oba dzieła, by zobaczyć wzajemne związki między utworem literackim, który zainspirował twórców filmu, i obejrzanym dziełem filmowym. Nasze spotkania będą połączeniem DKF (dyskusyjnego klubu filmowego) z DKK (dyskusyjnym klubem książki, głównie non-fiction, ale czasem i literatury fiction). Każde spotkanie rozpocznie się wprowadzeniem – przed projekcją filmu. A po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z zaproszonym gościem, dzięki której będziemy mogli lepiej poznać i zrozumieć obejrzane (i przeczytane) dzieło. Zapraszam!

Bożena Dudko

(Zajęcia finansowane są przez Miasto Stołeczne Warszawa)

Będziemy wdzięczni za podzielenie się z nami Waszymi przemyśleniami, dotyczącymi oferty zajęć dla uczestników indywidualnych, dlatego prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety. Jest ona jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych warsztatów. Dziękujemy!

ANKIETA

Prowadzący

Bożena Dudko

Redaktorka i dziennikarka (z wykształcenia polonistka). W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: „To nie mój pies, ale moje łóżko” (1998), „Anna z gabinetu bajek” (1999), „Nietykalni” (2000), „Zły dotyk” (2001), „Cała Polska trzaska” (2005) oraz dwie części „Podróży z Ryszardem Kapuścińskim” – opowieści jego tłumaczy, a dla MSZ wystawę „Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu”. W latach 2005 – 2016 opiekowała się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego, którego była ostatnią asystentką. Od 2010 r. jest sekretarzem jury międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. kontakt: info@scek.pl