Laboratorium Dziennikarskie

Od 2011 roku w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej odbywają się skierowane do młodzieży z warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych warsztaty dziennikarskie, które do 2016 roku prowadziła Lidia Ostałowska, wieloletnia reporterka „Gazety Wyborczej”, autorka książek „Cygan to Cygan”, „Farby wodne” i „Bolało jeszcze bardziej”, współautorka wielu zbiorów reportaży. W 2017 roku, Laboratorium Dziennikarskie poprowadziła Magdalena Kicińska (ur. 1987), reporterka, współpracowniczka „Gazety Wyborczej”, publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Edycję w roku 2018 poprowadził Włodzimierz Nowak, reporter, autor książek, wykładowca w Polskiej Szkole Reportażu. Motywem przewodnim spotkań była „Sztuka opowieści”.

W tym roku młodzież będzie miała okazję pracować z Bożeną Dudko, redaktorką, dziennikarką, sekretarz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki:

Zawód dziennikarza jest bardzo trudny: często musi pisać o wszystkim, na specjalizację niewielu dziennikarzy może sobie pozwolić, więc całe życie trzeba się uczyć, dużo czytać, oglądać, słuchać. Pracować w nienormowanym czasie, również w święta, a także wczesnym rankiem czy późno w nocy.
Co więc przyciąga tak wielu ludzi do tego zawodu? Jak się go nauczyć? Czy można wcześniej niż na studiach?

Na warsztatach będziemy się uczyć od najlepszych: z książek maestro Ryszarda Kapuścińskiego, a także od mistrzów tego zawodu, którzy nas odwiedzą w SCEK i podzielą się swoimi doświadczeniami. Będą też wyjścia w teren. Wybierzemy się do redakcji „Gazety Wyborczej” i radia TOK FM. A także do Teatru Ateneum wspólnie obejrzeć „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego, z którego potem każdy uczestnik napisze recenzję. Dużo będzie się działo, nie powinniście się nudzić. Zapraszam!

Uczniowie na zakończenie warsztatów otrzymają Dyplom Młodego Dziennikarza. Szczegóły o warsztatach dziennikarskich – Jesień 2019 – TUTAJ.

 

Zapraszamy również do udziału w Konkursie edukacyjnym na reportaż. Konkurs towarzyszy Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego
za Reportaż Literacki.

 

Więcej informacji o Laboratorium oraz Konkursie:
Magdalena Kostrzewa
tel. 22 277 06 10
e-mail: mkostrzewa@scek.pl

 

Partnerzy: